Tato stránka je součástí webu Slavkuv.net Nejste přihlášeni   [ Přihlásit se | Registrovat ]

Přezdívka:    Heslo:       Skrýt

Věděli jste, že klávesovou zkratkou CTRL+T otevřete nový panel
v internetovém prohlížeči i většině souborových manažerů?

Hudba na pozadí v PowerPointové prezentaci

zveřejněno 26. 7. 2009   |   přečteno 40327x

Jistě jste již mnohokrát nalezli ve svojí e-mailové schránce powerpointovou prezentaci, která měla po spuštění snímky podbarvené hudebním motivem. A možná jste se i sami pustili do vytvoření vlastní prezentace, ale brzy jste narazili na problém - na vašem počítači vložený zvuk funguje jak má, ale jakmile jste prezentaci poslali někomu jinému, hudba se dotyčnému nepřehrála.

Stalo se tak proto, jelikož prezentace hledala danou hudbu (předpokládejme MP3 soubor) na tom samém místě v počítači, kde jej máte uložený vy, například v Dokumentech. Ale u vašeho známého se hudební soubory nacházejí v úplně jiné složce, nebo daný song vůbec nevlastní. Když prezentace MP3 soubor nenajde, nevzdá to a ještě se po něm zkusí podívat na místě, kde je sama uložena. Ale přikládat do e-mailu powerpointový soubor a k tomu ještě hudbu v MP3 a instrukce, ať si dotyčný oba soubory uloží do stejné složky a teprve poté prezentaci spustí, to by nebylo šikovné řešení. Nicméně této jednoduché možnosti s jedním umístěním můžete využít, pokud budete někde potřebovat předvést přinesenou prezentaci.

Kvůli odeslání výsledku své práce e-mailem bychom však potřebovali, aby místo pouhého propojení hudby došlo k jejímu vložení...

Jak na trvalé vložení hudby?

Kamenem úrazu je, že hudbu máme nečastěji v MP3, ale PowerPoint odmítá tento formát trvale přiložit. Nečiní mu problém formát WAV, takové soubory jsou však díky tomu, že nejsou komprimované, opravdu veliké. A to většinou i samotné MP3. Jistě byste sami nejásali nadšením stahovat každý den sedmimegabytovou prezentaci. Proto si hudbu upravíme hned ve dvou krocích - nejprve snížíme kvalitu a tím i velikost MP3, a poté změníme hlavičku souboru, aby se MP3 tvářila jako WAV, čímž získáme požadovaný formát bez nárůstu velikosti.

 • Ke snížení kvality MP3 použijme program Pak Audio Converter 1. Jeho instalace je jednoduchá, stačí proklikat tlačítkem Next. Spusťte jej přes zástupce na ploše a tlačítkem přidejte požadovaný MP3 soubor. Z dolních možností vyberte Mp3 (GoGo) a stiskněte tlačítko Power Settings. Vlevo nahoře nastavte bitrate na 56 Kbps. Změnu potvrďte tlačítkem Save a v okně klikněte na tlačítko Convert. Program vytvoří v původním umístění novou a menší MP3. Od originální ji rozpoznáte tak, že bude mít na konci názvu číslici v závorkách, např. song(1).mp3. S tou budeme dále pracovat.

 • Hlavičku MP3 souboru můžeme jednoduše změnit pomocí programu CDex. Instalace je opět snadná, dvakrát tlačítko Next a jednou Install. Po spuštění pomocí zástupce na ploše (a souhlasném potvrzení případné hlášky) vyberte v nabídce Convert  ›  Add RIFF-WAV(s) header to MP2 or MP3 file(s). V řádku Directory klikněte na tlačítko a vyberte umístění, ve kterém se daná MP3 nachází. Do okna se načte seznam všech tamních MP3 a vy kliknutím označte tu, se kterou pracujete (bude mít vedle názvu dnešní datum). Aby později při vkládání do PowerPointu nedošlo kvůli příponě k záměně, doporučuji zatrhnout Delete Original a tím původní soubor smazat. Po kliknutí na tlačítko Convert bude na stejné místo uložen nový soubor s příponou WAV.

Hudební soubor tak máte připravený. Ještě musíte změnit nastavení PowerPointu, který standardně umožňuje trvalé vložení jen velmi malých souborů (100 kB). Postup se může podle verze Microsoft Office lišit (od verze 2003 bývá uvedena v názvu zástupce, přes který program spouštíte):

 • Microsoft Office 2007

  V hlavní nabídce zvolte Možnosti aplikace PowerPoint a vyberte Upřesnit. Sjeďte posuvníkem úplně dolů a přepište hodnotu "Propojit zvuky se soubory většími než" na 10000 kB.

 • Microsoft Office 2003, 2000

  V hlavní nabídce zvolte Nástroje  ›  Možnosti, záložku Obecné. Přepište hodnotu "Propojit zvuky se soubory většími než" na 10000 kB.

Vložení hudby do PowerPointu

Předpokládejme, že si přejeme hudbu na pozadí, která bude znít pod všemi snímky prezentace. Postup se opět s každou verzí Microsoft Office trochu liší:

 • Microsoft Office 2007

  Z nabídky vyberte Vložení  ›  Zvuk. Zvolte příslušný hudební soubor. Na dotaz "Jak chcete zvuk v prezentaci spustit?" vyberte možnost Automaticky. Do prezentace bude vložena ikona . Nechejte ji označenou a v horním panelu upravte Přehrát zvuk na "Přehrát během několika snímků" (neskončí po prvním snímku) a zatrhněte "Skrýt během prezentace" (ikona reproduktoru se po spuštění neobjeví).

 • Microsoft Office 2003

  Z nabídky vyberte Vložit  ›  Video a zvuk  ›  Zvuk ze souboru. Zvolte příslušný hudební soubor. Na dotaz "Jak chcete zvuk v prezentaci spustit?" vyberte možnost Automaticky. Do prezentace bude vložena ikona . Nechejte ji označenou a v panelu vpravo klikněte pravým tlačítkem myši na název hudebního souboru a zvolte Možnosti efektu. V záložce Efekt změňte "Zastavit přehrávání" na takový počet snímků, jaký má vaše prezentace (pokud dopředu nevíte, nastavte vyšší číslo). V záložce Nastavení zvuku zatrhněte "Skrýt ikonu zvuku při prezentaci".

 • Microsoft Office 2000

  Z nabídky vyberte Vložit  ›  Video a zvuk  ›  Zvuk ze souboru. Zvolte příslušný hudební soubor. Na dotaz "Chcete, aby byl zvuk přehrán v prezentaci automaticky?" vyberte možnost Ano. Do prezentace bude vložena ikona . Klikněte na ni pravým tlačítkem myši a zvolte Vlastní animace. V okně vyberte možnost "Pokračovat v prezentaci" a nastavte na takový počet snímků, jaký má vaše prezentace (pokud dopředu nevíte, uveďte vyšší číslo). Také zatrhněte volbu "Skrýt, pokud se nepřehrává".

Tip na závěr

Pokud prezentaci uložíte jako typ PPS, spustí se přímo bez rozhraní PowerPointu.

© 2006–2020 Slávek Müller
TOPlist